Amáta Skálová

Amáta Skalová
vždy milovala pohyb a už jako malá toužila být herečkou.
Protože ale také toužila cestovat, bála se mluvit i před tabulí, chtěla se učit jazyky a doma jí říkali, že být hercem je těžké, studovala raději jazyky a management a mnoho let se živila jako letuška ČSA. Až jako dospělá začala hrát a o to víc si to užívá. Hraním se živí posledních 7 let. Vyzkoušela si i mnoho dalších profesí z filmové branže – od produkce, přes vyhledávání lokací, asistentky režie až po rekvizity.
Ze všeho nejraději stojí před kamerou nebo namlouvá hlasové spoty (tzv. voiceovery). Miluje ale i divadlo, poslední dobou se ve volnu soustředí na prozkoumávání toho fyzického. Vidět ji aktuálně můžete v divadle Ta Fantastika v roli Klaunky, v imerzivním představení Impresárium B na divadelní lodi Tajemství nebo v edukativních dětských představneních Divadla pod kloboukem.
Již 5. rokem se věnuje divadelní improvizaci a vystupuje se skvělým přažským improligovým týmem KIŠ.
Hrála například v Child 44 (Dítě č. 44), Das Geheimnis der Hebamme (u nás známá kniha Tajemství porodní báby), v seriálech Vinaři 2, Modrý kód nebo Mamon a v reklamách, třeba na make-up LÓréal.
“Herectví je pro mě o opravdovosti a zranitelnosti. O propojování všeho – toho, co jsem, cítím, nebo jsem kdy zažila. Neustálém učení a rozvíjení se i přehodnocování všeho, co už znám a umím. A také o spolupráci! Bez té to nefunguje. Je to profese přinášející mi obrovskou radost! A často si v rámci rolí plním nebo zkouším i své sny. Třeba dávný dětský sen být baletkou jsem si před pár lety díky filmu vyzkoušela alespoň na malou chvíli
Učení pak je pro mě především o podpoře. O hledání cest, které jsou pro daného člověka – velkého nebo malého – nejlepší. Nabízení cest, možností a nástrojů. Každý jsme jiný. A každému funguje a pomáhá nebo sedí něco jiného. Stále dokola se přesvědčuji a připomínám si, že nejlépe se učíme díky prožitku a hře, říká Amáta.